کلینیک شمس مشرق

  • info@shamsmashreq.com
  • 02126136539

از بین بردن شکاف های بین دندان ها

دیاستما شکاف بین دو دندان شماست و ممکن است در هر جایی از دهان ایجاد شود.  با این حال ، به طور کلی ، آنها بین دو دندان جلو یافت می شوند.  دندانپزشکان می توانند بطور ویژه از استحکام دندان برای شکاف استفاده کنند تا این فضای نامطلوب را استتار کند.از بین بردن شکاف های بین دندان ها

 پیوند دندان چیست ؟

اتصال دندان ها یک روش درمانی زیبایی دندان پزشکی است که از رزین کامپوزیت به رنگ دندان استفاده می کند.  دندانپزشک شما می تواند با دقت این رزین را به شکل و اندازه مناسب ترسیم کند تا شکاف بین لبه های جلو شما را بپوشاند.

این روش به خودی خود یک عمل نسبتاً ساده است و در یک مراجعه به دندانپزشک شما قابل انجام است.  ابتدا دندانپزشک شما سایه ای از مواد باندینگ را انتخاب می کند که کاملاً با دندان های شما مطابقت دارد.  در مرحله بعد ، سطح دندان های جلویی شما برای دریافت مواد پیوند دهنده آماده خواهد شد.  در این مرحله ، دندانپزشک شما به آرامی سطح دندان های شما را کج می کند و سپس مایع تهویه مطبوع را اعمال می کند تا چسبندگی پیوند راحت تر شود.

پس از آماده شدن دندان های شما ، پیوند می تواند اعمال شود.  این ماده از بافت بتونی مانند برخوردار است که به دندانپزشک شما کمک می کند تا در حالی که در دهان شماست ، آن را شکل داده و قالب ببندد.  هنگامی که دندانپزشک شما از نحوه ظاهر شدن در دندان های جلوی شما راضی است ، او از یک نور ماوراء بنفش برای سخت تر کردن اتصال در محل استفاده می کند.  سپس مواد اتصال دهنده جلا می گیرد تا از تحریک آن در داخل لب شما جلوگیری شود .

کاندیداهای خوب این روش چه کسانی هستند؟

پیوند زدن می تواند برای بستن شکاف بین دندان ها در برخی افراد استفاده شود ، اما به خاطر داشته باشید که این جایگزینی برای درمان ارتودنسی نیست.  براساس آمار مؤسسه ملی بهداشت (NIH) ، تعدادی از بیماران مبتلا به دیاستم ها را نمی توان به تنهایی با پیوند درمان کرد.  اگر علاوه بر شکاف ، سایر مشکلات دندانپزشکی دارید – مانند دندان های کج یا شلوغ یا نیش به هم ریخته – دندانپزشک شما توصیه می کند یک متخصص ارتودنسی را ببینید.

اگر تنها مشکل دندانپزشکی شما شکاف کمی بین دو دندان جلو شما وجود دارد ، ممکن است درمان ارتودنسی لازم نباشد و دندانپزشک شما می تواند بسته شدن این شکاف را با این روش پیوند متداول در نظر بگیرد.  او مطمئناً بعد از معاینه دهان به شما اطلاع می دهد که آیا کاندیدای خوبی هستید.

برخی از عادات شخصی ممکن است پیوند درمانی را برای شما سخت تر کند ، بنابراین در مورد هر یک از نگرانی های زیربا دندانپزشک صحبت کنید:

ابتدا مواد پیوندی متخلخل است ، بنابراین اگر شما سیگار می کشید یا به طور مرتب قهوه می نوشید ، ممکن است رزین کامپوزیت رنگ آمیزی شود و ظاهر زرد به خود بگیرد.  اگر نگران رنگ آمیزی هستید ، ممکن است دندانپزشک شما توصیه کند که شکاف خود را با روکش های چینی بسته کنید ، که به راحتی لکه دار نمی شوند.  با این وجود ، دندان های طبیعی شما می توانند تغییر رنگ دهند ، بنابراین برای حفظ هماهنگی آنها با روکش های خود ، یک خمیر دندان سفید کننده در امور روزمره خود قرار دهید.

نکته دیگر این است که مواد اتصال به اندازه دندان های طبیعی شما محکم نیست.  این بدان معناست که افرادی که ناخن های خود را می خورند یا قلم ها را می جویند ، ممکن است مواد اتصال را تراش دهند زیرا در دندان های جلویی قرار دارد.  پیوند زدن معمولاً چندین سال ماندگار می کشد.از بین بردن شکاف های بین دندان ها

 چه عواملی باعث ایجاد شکاف بین دندان ها می شود؟

دلایل مختلفی وجود دارد که شما یا فرزندتان ممکن است دچار شکاف دندان شود.

اگر بین اندازه استخوان های فک و اندازه دندان ها ،ناسازگاری وجود داشته باشد (یا یکی از آن ها خیلی کوچک باشد یا خیلی بزرگ باشد) ، در این صورت فضای اضافی بین دندان ها یا شلوغ شدن دندان ها را تجربه خواهید کرد.  حرکت دندان ها و تلاش برای کمک به بستن یک شکاف ، اما این حرکت باعث ایجاد شکاف های کاملاً جدید می شود. لب های بزرگ و افتاده ، که قطعه ای از بافت است که از داخل لب فوقانی شما تا لثه ها امتداد دارد ، می تواند شکاف ایجاد کند.عادات مانند مکیدن انگشت شست می توانند دندان های جلو را به سمت جلو بکشند و شکاف هایی ایجاد کنند. هنگام بلع ، زبان شما باید در مقابل سقف دهان شما فشار یابد ، اما برخی از افراد زبان خود را به جلو در مقابل دندان های جلوی خود می کشند.  همانطور که تصور می کنید ، با گذشت زمان ، این فشار زبان باعث می شود بین دندان های جلو شکاف ایجاد شود. بیماری لثه باعث ضعف و عقب افتادگی استخوان فک شما می شود.  از دست دادن استخوان می تواند باعث شل و حرکت دندان ها شود که باعث شکاف بین دندان می شود. شکاف در دندان شما همچنین می تواند به این معنا باشد که نیش شما به درستی کار نمی کند ، که می تواند منجر به تجربه دردناک دندان های خرد شده یا شکسته شود.

همانطور که می بینید ، دلایل مختلفی برای ایجاد شکاف بین دندان های شما وجود دارد.  حتی اگر این شکاف شما را از منظر زیبایی شناسی آزار ندهد ، مهم است که در صورت ابتلا به بیماری لثه ، دندان را توسط دندانپزشک بررسی کنید.

source:www.colgate.com, longleafdental.com

 

 

 

دیدگاه خود را بنویسید