کلینیک شمس مشرق

  • info@shamsmashreq.com
  • 02126136539

حساسیت دندان به سرما و گرما

حساسیت دندان به سرما و گرما، یک مشکل شایع دندان است که هنگام مواجهه با برخی مواد و درجه حرارت، باعث ناراحتی یا درد در دندان‌ها می‌شود. طبق آمار آکادمی دندانپزشکی عمومی حداقل 40 میلیون بزرگ‌سال از دندان‌های حساس در آمریکا رنج می‌برند. درد اغلب شدید و ناگهانی است، اما موقتی است. طبق گزارش کلینیک کلیولند، این درد ممکن است به انتهای عصب دندان فرو رود. خوشبختانه دندان‌های حساس قابل‌درمان هستند. اگر شما هم دچار این درد گذرا یعنی حساسیت دندان به سرما و گرما می‌شوید در این مقاله با ما همراه باشید.

حساسیت دندان به سرما و گرما

دلایل حساسیت دندان به سرما و گرما

هیچ گروه خاصی در معرض خطر حساسیت دندان به سرما و گرما وجود ندارد. به گفته دکتر مارگارت کولوتا-نورتون، دندان‌پزشک در واشنگتن، دی سی و رئیس پیشین انجمن دندانپزشکی D.C، برای هرکسی ممکن است اتفاق بیفتد. طبق گفته وی: شایع‌ترین علامت … احساس ناگهانی درد ندان هنگام قرار گرفتن در معرض هوا، سرما، شیرین، اسیدی یا غذاهای گرم است.” ممکن است برخی از افراد در زمان مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن حساسیت دندان به سرما و گرما را تجربه کنند.

در حالت طبیعی دندان‌های سالم مینای دندان از لایه‌ای تحت عنوان عاج که نرم‌تر از مینای دندان است، حفاظت می‌کنند. ریشه دندان هم توسط لثه‌ها حفاظت می‌شوند. اگر مینای دندان به هر دلیلی فرسوده شود و لثه تحلیل رود عاج در معرض دید قرار می‌گیرد. عاج هم متصل به عصبی است که با خوردن یک ماده گرم و یا سرد به تغییر درجه حرارت واکنش نشان داده و باعث ایجاد درد در دندان می‌گردد.

عاج دندان حاوی هزاران لوله میکروسکپی یا کانال است که به پالپ دندان یا مغز دندان منتهی می‌گردند. طبق اعلام آکادمی دندانپزشکی عمومی ” در هنگام مواجه با عناصر ایجاد درد این لوله‌ها اجازه می‌دهند تا گرما، سرما، مواد اسیدی یا حتی چسبنده به اعصاب داخل دندان برسند و باعث ایجاد درد می‌شود.

عوامل ایجاد دندان‌های حساس

برخی از عواملی که باعث ایجاد حساسیت دندان به سرما و گرما می‌شود، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

_استفاده از مسواک سخت و یا مسواک زدن نامناسب به طوری که بیش‌ازحد سخت باشد. این عوامل باعث از بین رفتن مینای دندان و قرار گرفتن عاج و همچنین پیشروی تحلیل لثه می‌گردند

_تحلیل لثه. تحلیل لثه که مربوط به بیماری‌های پریودنتال است و عاج را در معرض دید قرار می‌دهد.

_ دندان‌های ترک خورده این‌ها می‌توانند با انبوهی از باکتری پر شوند و باعث التهاب در مغز دندان یا همان پالپ دندان شوند. در موارد شدیدتر ممکن است منجر به آبسه و عفونت شود.

_ساییدن دندان‌ها به هم؛ که این مورد مربوط به افرادی است که با مشکل دندان‌قروچه روبه‌رو هستند که باعث آسیب به مینای دندان می‌شود.

_تجمع پلاک‌های دندانی

_استفاده

ساخت پلاک.

استفاده طولانی‌مدت از دهان‌شویه. برخی از دهان‌شویه‌های بدون نسخه حاوی اسید هستند. اگر عاج در معرض دید قرار گیرد، اسیدها می‌توانند حساسیت دندان به سرما و گرما را بدتر کرده و همچنین به لایه عاج آسیب بیشتری وارد کنند. دهان‌شویه‌های فلوراید خنثی موجود است که ممکن است گزینه بهتری باشد.

غذاهای اسیدی؛ که می‌توانند روند تخریب مینا را تسریع کنند

روش‌های دندانپزشکی. دندان‌ها ممکن است بعد از تمیز کردن حرفه‌ای، درمان‌های ریشه، تعویض تاج و سایر روش‌های ترمیم دندان حساس شوند. معمولاً درد در طی چهار تا شش هفته از بین می‌رود.

حساسیت دندان به سرما و گرما

حساسیت دندان بعد از پر کردن

برخی افراد ممکن است که بعد از پر کردن، حساسیت دندان را تجربه کنند. پوسیدگی دندان باعث ایجاد حفره در دندان می‌شود و روش پر کردن می‌تواند منجر به حساسیت شود. خوشبختانه حساسیت دندان بعد از پر شدن به‌خودی‌خود طی چند هفته بهبود می‌یابد. ممکن است چند ماه بیشتر طول بکشد، اما تا زمانی که حساسیت دندان بهبود تدریجی را نشان دهد، دیگر نباید نگرانی وجود داشته باشد. بااین‌وجود، حساسیت دندان پایدار ممکن است نشانگر نیاز به درمان ریشه دارد. اگر با استفاده از کامپوزیت احساس درد می‌کنید ممکن است با تعویض یا جایگزینی آن درد بهبود یابد.

حساسیت دندان بعد از سفید کردن

درمان‌های سفیدکننده دندان – چه در مطب دندانپزشکی انجام شود و چه از یک محصول بدون نسخه استفاده می‌شود – حاوی مواد شیمیایی سختی هستند که لکه‌ها را از بین می‌برند، اما همچنین می‌توانند مینای دندان را حذف کنند و منجر به حساسیت دندان‌ها شود. مطالعات متعددی روش‌های کاهش درد بعد از درمان‌های سفیدکننده دندان را بررسی کرده است.
یک مطالعه 2018 در دندانپزشکی نشان داد بیمارانی که قبل از شروع درمان با استامینوفن کدئین مصرف می‌کنند، درد را کاهش نمی‌دهد، بنابراین اقدامات چشمگیرتری به‌احتمال‌زیاد موردنیاز است.
یک مطالعه دیگر در سال 2016 در لیزر در علوم پزشکی نشان داد که تابش دندان‌ها با لیزر قرمز سطح پایین با دیود مادون‌قرمز بعد از درمان سفیدکننده میزان درد را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.
یک مطالعه دیگر در سال 2018 منتشرشده در ژورنال انجمن دندانپزشکی آمریکا نشان داد که استفاده از ژل متراکم کننده قبل از سفید شدن، به‌طور قابل‌توجهی حساسیت دندان را بعد از درمان کاهش می‌دهد.
راه‌حل دیگر بالقوه تغییر فرمول محصولات سفیدکننده است. یک مطالعه سال 2017 منتشر شده در تحقیقات بالینی دهان و دندان نشان داد که کاهش اسیدیته در ژل‌های سفید کننده منجر به درد قابل‌توجه کمتری با همان نتایج سفیدکنندگی می‌شود.

درمان دندان‌های حساس

برای درمان حساست دندان به سرما و گرما باید گفت که درمان‌های موجود می‌تواند علائم را کمتر و یا بهبود دهند و یا برای مدتی به برطرف شود ولی به‌طور کامل و برای همیشه از بین نمی‌رود مگر اینکه منشأ بروز حساست از بین برود. باید گفت که درمان‌های زیادی برای این منظور وجود دارند و هر دندان‌پزشک ممکن است روش مخصوص به خود را داشته باشد. به عبارت بهتر برای حساسیت‌های دندانی هیچ گزینه درمانی واحدی وجود ندارد که برای همه مفید باشد. “تشخیص صحیح دلیل حساسیت در درمان حساسیت ضروری است. اگر دلیل حساسیت ذکر شود ، درمانی که انتخاب می‌شود در کاهش درد موفق‌تر خواهد بود. درصورتی‌که دندان‌پزشک فقط حساسیت را درمان کند بدون آنکه دلیل آن را بیان کند ، مسئله را حل می‌کند ولی ممکن است حساسیت ادامه‌دار و بدتر شود. ”

در زیر برخی از درمان‌های خانگی پیشنهاد شده است:

استفاده از خمیردندان‌های ضد حساسیت برای دندان‌های حساس. . برندهای مختلفی برای خمیر دندان های ضد حساسیت وجود دارد. که پزشک شکا با توجه به دندان های شما یک مورد را به شما پیشنهاد می کند. حتماً از خمیردندان‌های فلوئوریده برای دندان‌های حساس استفاده کنید. قبل از خواب یک لایه نازک از خمیردندان ضد حساسیت را روی ریشه‌های دندان در معرض دید پخش کنید.

از یک مسواک نرم استفاده کنید.

از غذاهای بسیار اسیدی خودداری کنید.

روزانه از دهان‌شویه فلورایده استفاده کنید.

از به هم ساییدگی دندان‌ها خودداری کنید. برای مشکل دندان‌قروچه خود یک محافظ در نظر بگیرید.

دیدگاه خود را بنویسید