کلینیک شمس مشرق

 • info@shamsmashreq.com
 • 02126136539

زگیل چیست؟

زگیل ها رشد خوش خیم و بی خطر پوست هستند (نه سرطانی) كه هنگامی که ویروس به لایه بالای پوست آلوده می شود ظاهر میشوند.ویروس هایی که باعث ایجاد زگیل میشوند،ویروس های پاپیلومای (برآمدگی) انسانی (HPV) نامیده میشوند. در صورت قطع یا آسیب زدن پوست خود به احتمال زیاد یکی از این ویروس ها را دریافت خواهید کرد.

ویروس های زگیل مسری است. زگیل می تواند با تماس با زگیل یا چیزی که زگیل را لمس می کند ، گسترش یابد.

زگیل ها غالباً به رنگ پوست بوده و جنس خشن دارند ، اما می توانند تیره باشند (قهوه ای یا خاکستری-سیاه) ، صاف و یکدست باشند.

زگیل ها به طور معمول روی دست رشد میکنند.زگیل چیست؟

انواع زگیل

انواع مختلفی از زگیل ها وجود دارد. نوع آن توسط مکانی که روی بدن رشد می کند و ظاهر و شکل آنها تعیین می شود. در زیر علائم (آنچه فرد می بیند) و نشانه ها (آنچه شخص احساس می کند) برای برخی از انواع مختلف زگیل را توصیف می کند.

زگیل های متداول

همچنین verruca vulgaris نیز نامیده می شود.

زگیلهای متداول دارای این خصوصیات هستند:

 • اغلبا در انگشتان دست ، در اطراف ناخن ها ، و در پشت دست ها رشد میکنند.
 • بیشتر در مواردی که پوست شکسته شده است ، از جمله گاز گرفتن ناخن ها یا چیدن شدن در ناخن گیرها ، شایع تر است.
 • می تواند نقاط سیاه داشته باشد که مانند دانه هستند (اغلب به آن زگیل “دانه” گفته می شود).
 • بیشتر اوقات مانند برآمدگی زبر احساس می شود.

زگیل زیر بینی کودک

کودکان اغلب دچار زگیل های متداول می شوند. اگر زگیل روی صورت کودک خود مشاهده می کنید ، دست فرزندتان را برای زگیل چک کنید. ویروس می تواند از طریق لمس یا خوردن ناخن از دستان به صورت گسترش یابد.

زگیل چیست؟

زگیل پا

(همچنین به آن زگیل های پلانتار نیز گفته می شود)

زگیل های پلانتار این خصوصیات را دارند:

 • رشد اغلب در کف پا (سطح کف پا)
 • می تواند خوشه ای (زگیل های موزاییک) رشد کند
 • اغلب صاف هستند یا به سمت داخل رشد می کنند (راه رفتن باعث ایجاد فشار می شود و باعث می شود زگیل ها به سمت داخل رشد کنند)
 • می تواند صدمه بزند، احساس می کنید که سنگریزه هایی در کفش خود دارید
 • می تواند نقاط سیاه داشته باشد

زگیل های پلانتار

این زگیل ها کف پا ظاهر می شوند و درمان آنها دشوار است.

 

زگیل چیست؟

زگیل های صاف

زگیلهای مسطح دارای این خصوصیات هستند:

 • در هر جایی از بدن ممکن است ظاهر شود. کودکان معمولاً آنها را روی صورت می گیرند. مردان این موارد را بیشتر در ناحیه ریش میگیرند. و زنان بیشتر آنها را روی پاهای خود میگیرند.
 • از زگیل های دیگر کوچکتر و نرم تر هستند.
 • تمایل به رشد در تعداد زیاد ، 20 تا 100 به طور همزمان.

 

 

زگیل های رشته ای

زگیل های رشته ای دارای این خصوصیات هستند:

 • مانند نخ های بلند یا انگشتان نازک که به بیرون می چسبند به نظر می رسند.
 • اغلب بر روی صورت رشد می کند: در اطراف دهان ، چشم ها و بینی.
 • اغلب به سرعت رشد می کنند.

 

HIV سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند

این پسر مبتلا به HIV است و زگیل ها دست و سایر قسمتهای بدن او را پوشانده است.

زگیل چیست؟

 

چه کسی دچار زگیل میشود ؟

هر کسی می تواند زگیل بگیرد. برخی از افراد نسبت به دیگران مستعد ابتلا به ویروس زگیل (HPV) هستند. این افراد عبارتند از:

 • کودکان و نوجوانان
 • افرادی که ناخن های خود را میخورند یا با ناخن گیر میگیرند.
 • افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف شده (سیستم دفاعی بدن)

در کودکان ، زگیل ها اغلب بدون درمان از بین می روند. متخصص پوست باید زگیل هایی که صدمه میزنند ، کودک را آزار میدهد یا به سرعت تکثیرمیشود ، را درمان کند.

چه عواملی باعث ایجاد زگیل می شود؟

ابتلا به ویروس هایی به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)باعث ایجاد زگیل می شوند. هنگامی که خراش یا بریدگی روی پوست دارید مبتلا شدن به ویروس ایجاد زگیل ، آسانتر است. این نشان می دهد که چرا بسیاری از کودکان دچار زگیل می شوند. زگیل همچنین در قسمت هایی از بدن که تراشیده می شوند مانند ناحیه ریش در آقایان و پاها در زنان شایع تر است. می توانید زگیل ها را از یک مکان روی بدن خود به جای دیگر پخش کنید.

زگیل می تواند از فردی به فرد دیگر گسترش یابد. می توانید زگیل را از لمس زگیل بر روی بدن شخصی دیگر دریافت کنید. برخی از افراد پس از دست زدن به چیزی که شخص دیگری که زگیل دارد آن را لمس می کند ، مانند حوله ، زگیل پیدا می کنند. غالباً چند ماه طول می کشد تا زگیل ها به اندازه کافی بزرگ شوند تا دیده شوند.

متخصصان پوست چگونه زگیل را تشخیص می دهند؟

متخصص پوست می تواند با نگاه کردن به زگیل تشخیص دهد که آیا شما دچار زگیل شده اید یا خیر. در موارد نادر ، ممکن است متخصص پوست برای اطمینان از انجام بیوپسی پوست (زنده بینی) اقدام کند. اگر متخصص پوست نیاز به انجام بیوپسی داشته باشد ، پزشک زگیل را برداشته و به آزمایشگاه می فرستد. در آزمایشگاه ، یک قطعه کوچک از زگیل زیر میکروسکوپ بررسی خواهد شد.

بیوپسی یک روش ایمن و سریع برای یک متخصص پوست است. که نباید باعث اضطراب شود.

متخصصان پوست چگونه زگیل را درمان می کنند؟

زگیل اغلب بدون درمان از بین می رود. این خصوصاً وقتی کودکان دچار زگیل می شوند صادق است. در بزرگسالان ، زگیل ممکن است به آسانی یا به همان سرعتی که در کودکان انجام می شود از بین نرود. اگرچه بیشتر زگیل ها بی ضرر هستند ، اما متخصصان پوست آنها را درمان می کنند.

 

اگر نمی توانید از شر زگیل خلاص شوید ، زگیل صدمه میزند و یا زگیل های زیادی دارید ، باید به متخصص پوست مراجعه کنید. متخصصین پوست برای درمان زگیل روش های زیادی دارند. درمان مورد استفاده بستگی به سن و سلامت بیمار و همچنین نوع زگیل دارد.

متخصص پوست ممکن است یکی از درمان های زیر را استفاده کند:

کانتاریدین: یک متخصص پوست ممکن است با “رنگ آمیزی” آن با کانتریدین ، زگیل را در مطب درمان کند. کانتاریدین باعث ایجاد تاول در زیر زگیل می شود. در یک هفته یا همین حدود ، شما می توانید به مطب برگردید و متخصص پوست ، زگیل مرده را جدا می کند.

کرایوتراپی: برای زگیلهای متداول در بزرگسالان و کودکان بزرگتر ، کرایوتراپی (انجماد) شایع ترین درمان است. این روش درمانی خیلی دردناک نیست. این بیماری می تواند در افرادی که پوست تیره دارند لکه های تیره ایجاد کند. معمول است که به درمان های مکرر نیاز داشته باشید.

برداشتن: پزشک ممکن است زگیل را قطع  (برش)  کند.

اگر زگیل سخت باشد تا بتوان آن را درمان کرد، ممکن است متخصص پوست از یکی از درمان های زیر استفاده کند:

درمان با لیزر: درمان با لیزر گزینه ای است ، عمدتاً برای زگیل هایی که به سایر روش های درمانی پاسخ نداده اند. قبل از درمان با لیزر ، متخصص پوست ممکن است زگیل را با تزریق بی حسی بی حس کند (شلیک).

لایه برداری شیمیایی: وقتی زگیل های صاف ظاهر می شوند ، معمولاً زگیل های زیادی وجود دارد. از آنجا که تعداد زیادی زگیل ظاهر می شود ، متخصصان پوست اغلب روش های “لایه برداری” را برای درمان این زگیل ها تجویز می کنند. این بدان معناست که شما هر روز داروی لایه برداری را در خانه اعمال می کنید. داروهای لایه بردار شامل اسید سالیسیلیک (قوی تر ازآنچه شما میتوانید در فروشگاه بخرید) ، ترتئینوئین و اسید گلیکولیک هستند.

بلومایسین: متخصص پوست ممکن است به هر زگیل یک داروی ضد سرطان ، یعنی بلومایسین تزریق کند. تزریق ممکن است آسیب بزند. آنها می توانند عوارض جانبی دیگری مانند از بین رفتن ناخن در صورتی که روی انگشتان باشند داشته باشند.

ایمونوتراپی: این روش درمانی از سیستم ایمنی بدن بیمار برای مقابله با زگیل استفاده می کند. این روش درمانی وقتی استفاده می شود که زگیل ها با وجود سایر درمان ها باقی بمانند. یک نوع ایمونوتراپی شامل استفاده از ماده شیمیایی مانند دیفن سی پروون (DCP)  به زگیل است. یک واکنش آلرژیک خفیف در اطراف زگیلهای درمان شده رخ می دهد. این واکنش ممکن است باعث از بین رفتن زگیل شود.

نوع دیگری از ایمونوتراپی شامل نمونه گرفتن از اینترفرون است. نمونه ها می توانند سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند ، که به بدن توانایی مبارزه با ویروس را می دهد.

نتیجه

هیچ درمانی برای ویروس زگیل وجود ندارد. این بدان معنی است که زگیل ها می توانند در همان محل بازگردند یا در یک نقطه جدید ظاهر شوند.

گاهی به نظر می رسد زگیل های جدید به همان سرعت ظاهر میشوند که زگیل ها قدیمی از بین می روند. هنگامی که زگیل های قدیمی سلول های ویروس را قبل از درمان زگیل به پوست می ریزند این اتفاق می افتد. این اجازه می دهد تا زگیل های جدید در اطراف زگیل اول رشد پیدا کنند. بهترین راه برای پیشگیری از این امر اینست که متخصص پوست شما به محض ظاهر شدن زگیل های جدید آن را درمان کند.

چگونه می توان زگیل ها را با سرعت بیشتری درمان کرد و جلوی ایجاد زگیل جدید را گرفت؟

اگر فردی در خانواده شما زگیل گرفت، می توانید به آن کمک کنید که سریعتر از بین برود و از پیشرفت زگیل های جدید جلوگیری کنید در اینجا آنچه که متخصصان پوست دارای مجوز توصیه می کنند ، آورده شده است.

دو نکته برای بهبود سریع زگیل

1- زگیل را درمان کنید. وقتی کسی سیستم ایمنی سالم داشته باشد ، زگیل اغلب به خودی خود از بین می رود.اگرچه ممکن است مدت زمان طولانی طول بکشد. در این بین ویروسی که باعث ایجاد زگیل می شود می تواند به سایر قسمت های بدن نیز سرایت کند که ممکن است منجر به زگیل های بیشتر شود.

درمان می تواند کمک کند که زگیل سریعتر از بین برود. شما می توانید داروهای درمان زگیل موثر و بدون نسخه را خریداری کنید.

در هنگام درمان زگیل ، متخصصین پوست توصیه می کنند:

زگیل خود را بپوشانید. این امر به جلوگیری از انتشار ویروس در سایر قسمت های بدن و سایر افراد کمک می کند.

دستان خود را بلافاصله پس از لمس زگیل بشویید. این امر همچنین به جلوگیری از انتشار ویروس در سایر قسمت های بدن و سایر افراد کمک می کند.

2- از تراشیدن روی زگیل خودداری کنید. هنگام تراشیدن ، میکروتیارهایی (ریزگردها) را در پوست خود ایجاد می کنید. اگر بر روی زگیل تراش بزنید، میکروتایترهایی را در زگیل خود و پوستی که تراشیده اید ،خواهید داشته باشید.

از طریق این میکروتیارها می توانید ویروسی را که باعث ایجاد زگیل می شود را از زگیل به هر پوستی که تراشیده اید ، پخش کنید. به عنوان مثال ، اگر مردی روی یک زگیل را تراشیده باشد و سپس صورت خود را، می تواند زگیل های جدیدی را در ناحیه ریش خود بدست آورد. هنگامی که یک زن روی یک زگیل را تراشیده باشد و سپس پاهای خود را بتراشد ، ممکن است چندین زگیل روی پاهای خود ایجاد کند.

اگر بر روی زگیل تراشیده باشید و سپس موهای ناحیه تناسلی خود را تراشیده اید ، می توانید زگیل را در ناحیه منافذ خود ایجاد کنید.

نه اقدام احتیاطی که می تواند به جلوگیری از زگیل کمک کند

ویروس ایجاد کننده زگیل ،ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)  به راحتی از فردی به فرد دیگر گسترش می یابد و در همه جا یافت می شود. به همین دلایل جلوگیری از زگیل به طور کامل می تواند دشوار باشد.

با استفاده از برخی اقدامات احتیاطی ، می توانید خطر ابتلا به زگیل خودتان و خانواده تان را کاهش دهید. برای زگیل کمتر، می خواهید مطمئن شوید که همه افراد در خانه شما این موارد احتیاطی را که توسط متخصص پوست توصیه می شود ، دنبال کنند:

1-از تماس با زگیل کسی خودداری کنید. HPV مسری است. این امکان وجود دارد که ویروس از طریق بریدگی یا خراش وارد بدن شما شود ، که می تواند باعث ایجاد زگیل شود.

2-اطمینان حاصل کنید که هرکسی در خانه شما حوله ، لیف ، تیغ ، ناخن گیر ، جوراب و وسایل شخصی دیگر خود را دارد. اگر کسی در خانه شما زگیل داشته باشد ، این کار به جلوگیری از انتشار ویروس منجر زگیل از یک شخص به شخص دیگر کمک می کند.

3-برش ها و زخم را تمیز کرده و بپوشانید. HPV در همه جا است. اگر چیزی آلوده به HPV را لمس کنید ، ویروس راحت تر از طریق برش یا خراش وارد بدن شما می شود ، که می تواند منجر به زگیل شود.

4-دستان خود را اغلب بشویید. از آنجا که HPV بسیار رایج است ، این امر به از بین بردن ویروس از پوست شما کمک می کند.

5-از خشکی و ترک پوست جلوگیری کنید. هنگامی که پوست ترک خورده و خشک می شود ، HPV  راحت تر می تواند از طریق ترک روی پوست شما وارد شود ، که می تواند باعث ایجاد زگیل شود.

6-جویدن ناخن و پوست را متوقف کنید. هنگامی که ناخن ها یا پوست خود را میجوید ، باعث ایجاد زخم و پارگی هایی در پوست می شود که بسیار کوچک هستند و  دیدن آنها خیلی سخت است. این دهانه ها باعث می شود HPV راحت تر به بدن شما وارد شود.

7-در اتاق های بسته و بدون هواکش ، مناطق استخر و دوش های عمومی صندل یا کفش استخر بپوشید. HPV در مناطق گرم و مرطوب رونق می گیرد. هنگامی که پوست شما مرطوب و نرم باشد ، آلوده شدن به HPV راحت تر است. کفش و صندل به محافظت از پاهای شما در برابر ویروس کمک می کند ، که می تواند از زگیل های پلانتار روی پاهای شما جلوگیری کند.

پوشیدن صندل می تواند به جلوگیری از زگیل کمک کند

پوشیدن صندل یا کفش های دیگر در مناطق مرطوب مانند اسکله ها ، عرشه استخر و دوش عمومی می تواند خطر ابتلا به زگیل روی پاهای شما را کاهش دهد.

8-اطمینان حاصل کنید که فرزندان شما واکسن HPV را دریافت می کنند. این واکسن به محافظت در برابر زگیل تناسلی و سرطانهای مختلفی که ممکن است در ناحیه تناسلی ایجاد شوند ، کمک می کند. این واکسن از فرد قبل از قرار گرفتن در معرض انواع HPV که می تواند باعث ایجاد زگیل و سرطانهای دستگاه تناسلی شود ، محافظت می کند. به همین دلیل سازمان غذا و دارو (FDA) آن را برای کودکان تصویب کرد.

9-هیپرهیدروز را درمان کنید. این یک وضعیت پزشکی است که باعث می شود افراد زیاد عرق کنند. افرادی که دچار هیپرهیدروز هستند اغلب وقتی افراد دیگر احساس راحتی یا حتی سردی میکنند عرق می کنند. هنگامی که افراد به طور مکرر عرق می کنند ، پوست آنها مرطوب و نرم می شود. داشتن پوستی مرطوب و نرم ، خطر ابتلا به عفونت HPV را افزایش می دهد ، که می تواند منجر به زگیل شود.

دیدگاه خود را بنویسید