کلینیک شمس مشرق

  • info@shamsmashreq.com
  • 02126136539

سفید کردن دندان چیست؟

این شامل سفید کردن دندان های شما برای درخشان تر شدن آن ها است و نمی تواند دندان های شما را به شدت سفید کند ، اما می تواند رنگ دندان های شما را تا چند درجه روشن تر کند.

 چه کسی می تواند سفید کردن دندان ها را انجام دهد؟

سفید کردن دندان ها نوعی دندانپزشکی است و فقط باید توسط یک دندانپزشک یا یک متخصص دندانپزشکی تنظیم شده مانند پزشک متخصص بهداشت و یا دندانپزشک روی نسخه دندانپزشک انجام شود.

برخی از سالن های زیبایی ، سفید کردن دندان ها را ارائه می دهند ، اما در صورت عدم حضور متخصص دندانپزشکی ، این غیرقانونی است و ممکن است سلامت دهان و دندان شما را در معرض خطر قرار دهد.

همچنین می توانید کیت های سفید کننده دندان های خانگی DIY خریداری کنید اما این ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد.

سفید کردن دندان چیست؟

چگونه دندان ها تغییر رنگ می دهند؟

دندانها به دلایل مختلفی می توانند تغییر رنگ دهند.

 تغییر رنگ بیرونی

تغییر رنگ خارجی وقتی است که مواد غذایی ، نوشیدنی یا عادت به سیگار کشیدن دندان شما را لکه دار می کند.  قهوه ، چای ، شراب قرمز ، غذاهای دارای رنگ و دخانیات می توانند در این نوع رنگ آمیزی نقش داشته باشند.  این لکه ها روی قسمت بیرونی دندان شما تأثیر می گذارد. تغییر رنگ سفید ممکن است با خمیردندان هایی که لکه های خارج دندان را هدف قرار می دهند ، درمان شود.

 تغییر رنگ ذاتی

تغییر رنگ ذاتی از درون دندان است.  ممکن است به دلیل استفاده از دارو ، بیماری در کودکی ، عفونت ، آسیب دندان یا پیر شدن ، تغییر رنگ ذاتی داشته باشید. برای رسیدن به همان سطح یا بهتر از آن ، سفید بودن دندان ها نیاز به تغییر رنگ طبیعی دارد.

شما باید تصمیم بگیرید که چگونه دندان های خود را بر اساس نوع لکه داری سفید کنید.

 در هنگام سفید کردن دندان چه اتفاقی می افتد؟

اگر دندان هایتان سفید شده است ، باید طی چند ماه چندین بار برای معاینه دندان ها نزد دندانپزشک بروید.

دندانپزشک از دندان های شما برای ایجاد یک محافظ در دهان استفاده می کند و به شما می گوید که چگونه از ژل سفید کننده استفاده کنید.  سپس با استفاده از محافظ دهان خود در خانه ، به طور مرتب ژل را برای مدت زمانی مشخص بیش از 2 تا 4 هفته بمالید.  بعضی از ژل های سفید کننده را می توان به طور هم زمان تا 8 ساعت باقی گذاشت ، که دوره درمان را به 1 هفته کوتاه می کند.

سفید کردن دندان ها با استفاده از لیزر ، که به عنوان سفید کننده قدرت نیز شناخته می شود ، نوع دیگری از سیستم سفید کردن دندان ها است که یک دندانپزشک می تواند در اختیار شما قرار دهد.  یک محصول سفید کننده بر روی دندان های شما کشیده می شود و سپس یک نور یا لیزر روی آنها ساییده می شود تا سفید کردن را فعال کنید.  سفید کردن لیزر حدوداً یک ساعت طول می کشد.

 آیا هر دندانپزشکی می تواند دندان ها را سفید کند؟

هر دندانپزشکی می تواند تا زمانی که در شورای عمومی دندانپزشکی ثبت شده باشد دندان های شما را سفید کند.  متخصصین ثبت نام دندانپزشکان و بهداشت دهان و دندان نیز می توانند با تجویز دندانپزشک اقدام به سفید کردن دندان ها کنند.

در مورد کیت های منزل و سالن های زیبایی برای سفید کردن دندان ها چطور؟

فقط برای سفید کردن دندان ها به یک متخصص ثبت شده دندانپزشکی مراجعه کنید زیرا سفید کردن افراد واجد شرایط ، به عنوان مثال در سالن های زیبایی ، غیرقانونی است.  کیت های خانگی نیز خطراتی را به همراه دارند.

 خطرات سفید شدن دندان توسط کیت های منزل چیست؟

بعضی از کیت های خانگی حاوی محصول سفید کننده کافی نیستند که بتواند موثر باشد.  همچنین ، اگر یک متخصص دندانپزشکی سفید کردن را انجام نمی دهد ، ممکن است دستگاه نگهدارنده دهان به درستی مناسب نباشد ، بنابراین ممکن است برخی از ژل های سفید کننده روی لثه و دهان شما نشت کرده و باعث ایجاد تاول و حساسیت شود.

سفید کردن دندان که در سالن های زیبایی توسط کارمندان آموزش دیده یا کارمندان فاقد صلاحیت دندانپزشکی انجام می شود ، سلامت دهان و دندان شما را در معرض خطر قرار می دهد و همچنین غیرقانونی است.

آیا سفید کردن دندان ها در NHS وجود دارد؟

فقط در صورتی که دلیل پزشکی برای آن وجود داشته باشد می توانید دندان های خود را روی NHS سفید کنید.  به عنوان مثال ، این ممکن است باعث روشن شدن دندان هایی شود که  تغییر رنگ داده اند ص.

 هزینه سفید کردن دندان ها به چه صورت است؟

سفید کردن دندان توسط دندانپزشک یا سایر متخصصان دندانپزشکی فقط به صورت خصوصی انجام می شود زیرا این یک درمان آرایشی محسوب می شود.  هزینه ها متفاوت است و سفید کردن لیزر گرانتر از سفید کننده حرفه ای است.

سفید کردن دندان چیست؟

 چگونه می توانم از سفید شدن دندان هایم آگاهی داشته باشم؟

دندانپزشک شما به شما توصیه می کند که آیا سفید کردن برای شما مناسب است یا خیر.  ممکن است سفید کردن دندان مناسب نباشد ، به عنوان مثال اگر مبتلا به بیماری لثه یا تاج هستید.

 چه سوالاتی از دندانپزشک خود قبل از انجام کار بپرسیم؟

از پرسیدن سؤالات ساده در مورد انواع روش سفید کننده در دسترس ، از چه نتیجه ای انتظار دارید و اینکه آیا کار برای مدت معینی تضمین شده است ، بپرسید.

همچنین ممکن است بخواهید از آنها سؤال کنید که آیا خطرات در آن وجود دارد – به عنوان مثال ، افزایش حساسیت دندان های شما.

سعی کنید تا زمانی که احساس اطمینان داشته باشید با سایر افرادی که همان درمان را پشت سر گذاشته اند صحبت کنید یا برای یک نظر دیگر به دندانپزشک دیگری مراجعه کنید.  همیشه قبل از شروع برنامه ، برنامه درمانی کتبی و تخمین قیمت را بخواهید.

آیا سفید کردن دندان دائمی است؟

سفید کردن دندان دائمی نیست.  این بیماری می تواند از چند ماه تا 3 سال دوام داشته باشد – در افراد مختلف متفاوت است.

اگر سیگار می کشید یا شراب قرمز مینوشید ، چای یا قهوه ، که می تواند دندان شما را لکه دار کند ، اثر سفید کننده دوام نخواهد داشت.

آیا سفید کردن دندان روی دندان های کاذب کار خواهد کرد؟

سفید کردن دندان ها روی پروتز ، تاج ، پر کننده یا روکش کار نمی کند.

 خطرات سفید شدن دندان چیست؟

مهم نیست که از چه درمانی استفاده کنید ، احتمال اینکه لثه شما نسبت به مواد شیمیایی مورد استفاده در سفید کردن دندان ها حساس باشد ، به خصوص اگر دندان های حساس دارید ، وجود دارد.  همچنین احتمال سوختگی لثه وجود دارد و برخی از وسایل سفید کننده مورد استفاده در خانه می تواند به مینای دندان آسیب برساند.

source: www.nhs.uk, www.healthline.com

 

دیدگاه خود را بنویسید