کلینیک شمس مشرق

  • info@shamsmashreq.com
  • 02126136539

عصب کشی دندان چیست؟

عصب کشی درمانی است که برای ترمیم دندان مورد استفاده قرار می گیرد که به شدت پوسیده شده یا آلوده می شود.  در طی یک روش ریشه ، عصب و پالپ برداشته می شود و قسمت داخلی دندان تمیز و آب بندی می شود.  بدون درمان ، بافت اطراف دندان آلوده می شود و ممکن است آبسه تشکیل شود.

عصب کشی اصطلاحی است که برای توصیف حفره طبیعی در مرکز دندان استفاده می شود.  پالپ یا محفظه پالپ نواحی نرم درون کانال ریشه است.  عصب دندان در داخل کانال ریشه قرار دارد.

عصب دندان پس از ظهور دندان از طریق لثه از نظر حیاتی برای سلامتی و عملکرد دندان اهمیتی ندارد.  تنها عملکرد آن حسی است – ایجاد احساس گرما یا سرما.  وجود یا عدم وجود عصب بر عملکرد روزانه دندان تاثیری نخواهد داشت.عصب کشی دندان

 

 چرا نیاز است که پالپ دندان از بین برود؟

هنگامی که بافت عصبی یا پالپ عصبی دندان آسیب دیده ، تجزیه می شود و باکتری ها در محفظه پالپ شروع به تکثیر می کنند.  باکتری ها و سایر بقایای پوسیده شده می توانند باعث عفونت یا آبسه دندان شوند.  آبسه از چرک است که در انتهای ریشه های دندان تشکیل می شود.  آبسه وقتی رخ می دهد که عفونت در تمام طول انتهای ریشه های دندان گسترش یابد.علاوه بر آبسه ، عفونت در کانال ریشه دندان می تواند باعث :

تورم که ممکن است در مناطق دیگر صورت ، گردن یا سر گسترش یابد ،ریزش استخوان در اطراف نوک ریشه ،مشکلات زهکشی که به بیرون از ریشه گسترش می یابد، شود. همچنین ممکن است سوراخی از طریق سمت دندان با تخلیه لثه یا از طریق گونه با تخلیه در پوست ایجاد شود.

 

در درجه اول به عصب و پالپ دندان آسیب می رساند:

عصب و پالپ دندان به دلیل پوسیدگی عمیق ، رویه های مکرر دندانپزشکی روی دندان و یا پر شدن زیاد ، ترک یا تراشه در دندان یا ضربه به صورت ممکن است تحریک ، ملتهب و آلوده شوند.

 

 علائم لازم برای عصب کشی چیست و چه اتفاقی می افتد در طول عصب کشی؟

یک عصب کشی به یک یا چند مراجعه به مطب نیاز دارد و توسط دندانپزشک یا آندودنتیست قابل انجام است.  متخصص اندودنتیست، دندانپزشکی است که در زمینه علل ، تشخیص ، پیشگیری و معالجه بیماری ها و صدمات مربوط به پالپ دندان انسان یا عصب دندان تخصص دارد.

دندانپزشک شما در مورد اینکه چه کسی ممکن است برای انجام کار در مورد خاص شما مناسب باشد ، صحبت خواهد کرد.

اولین قدم در این روش این است که یک پرتونگاری ایکس شکل کانال ریشه را ببینید و مشخص کند که آیا علائم عفونت در استخوان اطراف وجود دارد یا خیر.  سپس دندانپزشک یا متخصص اندودنتیکس شما از بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه نزدیک دندان استفاده می کند.  ممکن است بیهوشی لازم نباشد ، زیرا عصب مرده است ، اما بیشتر دندانپزشکان هنوز منطقه را بیهوش می کنند تا بیمار آرام تر و راحت تر شود.

در مرحله بعد ، برای اینکه ناحیه خشک و عاری از بزاق نگه  در حین درمان نگه داشته شود ، دندانپزشک شما یک سد لاستیکی (یک ورقه لاستیک) در اطراف دندان قرار می دهد.

سپس یک سوراخ دسترسی به دندان حفر می شود.  پالپ به همراه باکتری ها ، بافت عصبی پوسیده شده و آوار مربوط به آن از دندان جدا می شود.  فرآیند تمیز کردن با استفاده از فایل های کانال ریشه انجام می شود. هر کدام پس از آن در سوراخ دسترسی قرار می گیرند و در تمام طول دندان کار می کنند تا قسمت های کانال های ریشه را خراشیده و خرد کنند.  از آب یا هیپوکلریت سدیم بطور دوره ای برای بیرون ریختن اضافه ها استفاده می شود.

برخی از دندانپزشکان دوست دارند که یک هفته قبل از آب بندی دندان صبر کنند.  به عنوان مثال ، در صورت وجود عفونت ، دندانپزشک شما می تواند برای پاک کردن آن ، دارویی را در داخل دندان قرار دهد.  اگر عصب کشی در همان روز به پایان نرسد ، یک پر کردن موقتی در سوراخ بیرونی دندان قرار می گیرد تا از قرار گرفتن در معرض آلودگی هایی مانند بزاق و مواد غذایی جلوگیری شود.

در قرار ملاقات بعدی ، برای پر کردن فضای داخلی دندان ، یک خمیر سیلر و یک ترکیب لاستیکی به نام گوتا پرچا در کانال ریشه دندان قرار می گیرد.  برای پر کردن سوراخ  بیرونی ایجاد شده در ابتدای درمان ، یک پر کننده قرار داده می شود.

مرحله آخر ممکن است شامل ترمیم بیشتر دندان باشد.  دندانپزشک شما در مورد نیاز به انجام کارهای اضافی دندانپزشکی با شما صحبت خواهد کرد.عصب کشی دندان

 

عصب کشی چقدر دردناک است؟

عصب کشی کمی درد دارد.  در حقیقت ، اکثر مردم گزارش می دهند که این روش دردناک تر از قرار دادن پرکننده نیست.

 

 چه چیزی باید بعد ازعصب کشی انتظار داشته باشید؟

برای چند روز اول پس از اتمام عصب کشی، دندان ممکن است به دلیل التهاب بافت طبیعی حساس باشد ، به خصوص اگر قبل از عمل درد یا عفونت وجود داشته باشد.  این حساسیت یا ناراحتی معمولاً با داروهای بدون نسخه درد مانند ایبوپروفن (Advil ، Motrin) یا ناپروکسن (Aleve) قابل کنترل است.  بیشتر بیماران می توانند روز بعد به فعالیت های عادی خود بازگردند.

تا زمانی که عصب کشی شما کاملاً به پایان رسیده باشد – یعنی پر کردن دائمی در محل و یا تاج باشد ، عاقلانه است که جویدن روی دندان را که در حال ترمیم است به حداقل برسانید.  این مرحله به جلوگیری از آلوده شدن مجدد قسمت داخلی دندان کمک می کند و همچنین می تواند از ریزش دندان شکننده قبل از ترمیم کامل دندان جلوگیری کند.

در مورد مراقبت های بهداشتی دهان و دندان ، مسواک بزنید ، نخ دندان را مصرف کنید و به طور مرتب از دهانشویه ضد عفونی کننده استفاده کنید و در فواصل زمانی معمول به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

 

عصب کشی چقدر موفق است؟

عصب کشی بسیار موفق است.  این روش بیش از 95٪ موفقیت دارد.  بسیاری از دندان های ثابت شده با عصب کشی می توانند طول عمر خود را حفظ کنند.

همچنین چون مرحله آخر عصب کشی استفاده از ترمیم مانند تاج یا پر کردن است ، برای بینندگان مشخص نخواهد بود که یک عصب کشی انجام شده است.

 

 هزینه عصب کشی

هزینه بسته به اینکه مشکل چقدر شدید است وهمچنین دندان روی آن متفاوت است.  بسیاری از بیمه های دندانپزشکی حداقل تا حدی درمان های اندودنتیک را تحت پوشش قرار می دهند.   هزینه های پرداخت شده توسط اندودنتیست ها می تواند تا 50٪ بیشتر باشد.

گزینه های دیگر برای عصب کشی

دندان های طبیعی شما به شما امکان می دهد غذاهای متنوعی را برای حفظ تغذیه مناسب مصرف کنید.  روش عصب کشی درمان مناسبی برای حفظ دندان های طبیعی شماست.

تنها گزینه جایگزین عصب کشی ، استخراج و جایگزینی دندان با استفاده از یک پل ، ایمپلنت یا پروتز جزئی قابل جابجایی برای ترمیم عملکرد جویدن و جلوگیری از جابجایی دندان های مجاور است.  این گزینه ها نه تنها از یک عصب کشی گران تر هستند بلکه به زمان درمان و روش های اضافی و به دندان های مجاور و بافت های پشتی نیاز دارند.

از آنجا که برخی از دلایلی که عصب دندان و پالپ آن راملتهب و آلوده می کنند ، ناشی از پوسیدگی عمیق است ، رویه های مکرر دندانپزشکی روی دندان ویا پر کردن های بزرگ ، به دنبال انجام اقدامات بهداشتی خوب دهان (مسواک زدن دو بار در روز ، نخ دندان حداقل)  یک بار در روز و برنامه ریزی منظم برای مراجعه به دندان) ممکن است نیاز به یک روش عصب کشی را کاهش دهد.  تروما ناشی از آسیب از ورزش را می توان با پوشیدن محافظ دهان کاهش داد.

source:www.webmd.com

 

دیدگاه خود را بنویسید