پزشک داخلی

با توسعه روش های تشخیص سریع و درمان بیماری ها با فناوری های جدید ، بسیاری از بیماری ها قبل از پیشرفت قابل درمان می باشند. با تشکر از بسیاری از روش های تکنولوژیکی مانند تکنیک های پیشرفته تصویربرداری (MRI ، سونوگرافی ، اشعه ایکس ، توموگرافی کامپیوتری ، اندازه گیری تراکم استخوان) ، EKG ، تشخیص بیماری ها بسیار آسان تر شده است. پزشک بیماری های داخلی به عنوان یک متخصص در تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها نقش ایفا می کند. در بخش داخلی کلینیک شمس مشرق ، معاینات دقیق برای تشخیص و درمان بیماری های داخلی انجام می شود و اطمینان حاصل می شود که بیماری ها در مراحل اولیه تشخیص داده شود و برای درمان به واحدهای مربوطه معرفی می شوند.

بخش بیماری های داخلی کلینیک شمس مشرق اطلاعات مورد نیاز در مورد نحوه پیشگیری از بیماری ها و همچنین تشخیص زود هنگام بیماری را به  بیمار ارائه می دهد. این اطلاعات باعث افزایش آگاهی بیمار نسبت به مشکلات احتمالی ، مراحل مورد نیاز در روند درمان و در صورت لزوم معرفی آنها به متخصص بیماری می باشد. بخش بیماری های داخلی ، یکی از شلوغ ترین بخش های کلینیک می باشد که بیماران اغلب به دلیل علائم بیماری به آن مراجعه می کنند. بخش بیماری های داخلی کلینیک شمس مشرق اولین کلینیکی می باشد که برای تشخیص بسیاری از بیماری ها مانند فشار خون بالا ، بیماری های دستگاه تنفسی تحتانی و فوقانی ، دیابت ، تیروئید ، بیماریهای کلیه و روده خدمات ارائه می دهد.

 

پزشک داخلی چه بیماری هایی را درمان می کند؟

کلینیک مجهز شمس مشرق به نتایج موفقی در درمان بسیاری از بیماری های داخلی دست یافته است. بیماری هایی که در حوزه تخصصی داخلی قرار دارند و قابل درمان می باشند به شرح زیر است:

 

عفونت های دستگاه تنفسی:

این بیماری به دو گروه بیماریهای دستگاه تنفسی تحتانی و فوقانی تقسیم می شود. در بیماری های دستگاه تنفسی تحتانی ، اندام هایی مانند ریه  ، برونش ها و برونشیول تحت تأثیر قرار می گیرد. علاوه بر متخصصین داخلی ، متخصصین گوش و حلق و بینی و سینه نیز در درمان بیماری های تنفسی تحتانی مشارکت دارند. این بیماری ها می تواند عواقب جدی تری نسبت به بیماری های دستگاه تنفسی فوقانی داشته باشد. در میان این موارد ، بیشترین شکایت از بیماری هایی مانند عفونت مجاری ادراری ، پوست ، اسهال ، انواع هپاتیت ، بیماری های انگلی ، بروسلوز ، آنفولانزا و بیماری های مقاربتی ، التهاب مفاصل و استخوان می باشد.  به دلیل این که این نوع بیماری ها مسری هستند ، قرنطینه یا فاصله گذاری اجتماعی از اهمیت بالایی در طی مراحل درمان برخوردار می باشد. با توجه به نوع و ویژگی های بیماری ، تنها یک پروتکل درمانی رایج برای بیماری های داخلی انجام می شود.

 

فشار خون بالا:

 قلب خون را از طریق رگ ها پمپ می کند و به تمام اعضای بدن می رساند. خونی که پمپاژ می شود بر دیواره رگ ها فشار وارد می کند که به آن فشار خون گفته می شود. فشار خون سیستولیک در بزرگسالان 120 میلی متر جیوه است. فشار خون دیستولیک باید زیر 80 میلی متر جیوه باشد. فشار خون بالاتر از این مقادیر باعث فشار خون بالا می شود. فشار خون بالا بیماری است که باید جدی گرفته شود و در صورت عدم درمان و اقدامات پیشگیرانه ، می تواند به بسیاری از اندام های مهم مانند عروق ، کلیه و مغز آسیب برساند. در کلینیک شمس مشرق ، رژیم غذایی و درمان دارویی برای کنترل این بیماری ها تجویز می شود.

 

دیابت:

بیماران دیابتی نوع 1 و 2 توسط متخصص داخلی درمان می شود. دیابت زمانی رخ می دهد که هورمون انسولین به اندازه کافی ترشح نشود یا گلوکز توسط بافت ها تجزیه نشود. هدف این است که سطح انسولین را با روش های درمانی مناسب مانند انسولین درمانی و مصرف داروهای ضد دیابت در سطح مشخصی حفظ کرد. علاوه بر درمان دارویی ، رژیم غذایی از نظر افزایش سلامتی بیمار و بهبود کیفیت زندگی از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

بیماری های تیروئید:

تیروئید ، یکی از اندام هایی است که میزان متابولیسم بدن را تنظیم می کند ، اختلال در عملکرد آن باعث بروز برخی بیماری های جدی می شود. عملکرد کم یا بیش از حد تیروئید ، باعث ایجاد برخی بیماری ها در سیستم ایمنی ، تعادل هورمونی بدن و سرطان تیروئید می شود. درمان بیماری های تیروئید با همکاری بخش های داخلی و غدد انجام می شود.

کلسترول:

به دلایلی مانند افزایش سطح چربی خون و تری گلیسیرید بالاتر از حد طبیعی باعث بیماری های کلسترول می شود. حفظ تعادل کلسترول برای عملکرد سالم بدن حائز اهمیت می باشد. در روند پیشگیری و درمان بیماری ، توجه زیادی به تغذیه و دوری از چربی های مضر می شود.

کبد چرب ، کیست ، انواع هپاتیت ، سیروز ، زخم معده ، فتق معده ، ورم معده ، رفلاکس ، تشکیل سنگ در کیسه صفرا ، التهاب از جمله بیماری هایی می باشند که توسط متخصصان داخلی درمان می شود. درمان های دارویی ، رژیم غذایی مناسب و تغییر سبک زندگی تاثیر بسیار مثبتی در روند درمان بیماری های داخلی دارد.

بیماریهای ریه:

 تشخیص و درمان بیماریهایی مانند آسم ، COPD و تجمع مایعات در پلور در بخش داخلی کلینیک شمس مشرق انجام می شود.

 التهاب کلیه ، تشکیل سنگ ، کیست ، نارسایی حاد و مزمن کلیه بیماریهایی هستند که باید فوراً درمان شوند. بیماریهای کلیوی که می توانند باعث آسیب دائمی شوند با مراجعه به متخصص داخلی درمان می شوند.

 بیماریهای روماتیسمی:

روماتیسم بافت نرم ، فیبرومیالژیا ، آرتریت ، انواع دردهای مفصلی ، روماتیسم التهابی ، نقرس و بیماری بهجت ، تب مدیترانه ، کمر و گردن درد از جمله بیماری هایی می باشد که در کلینیک قابل درمان می باشند. درمان این بیماری یک فرآیند طولانی مدت می باشد.

بیماریهای سیستم اسکلتی و عضلانی:

شکایاتی مانند درد و کلسیفیکاسیون در نقاط مختلف بدن توسط یک متخصص داخلی درمان می شود. تحلیل استخوان که پس از یائسگی و در سنین بالا رخ می دهد ، از جمله بیماری هایی می باشد که توسط کلینیک تخصصی داخلی شمس مشرق درمان می شود.

فهرست