چشم پزشکی

سلامت چشم از نظر کیفیت زندگی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برخی از بیماری های چشمی در صورت عدم درمان در مراحل اولیه می توانند پیشرفت کرده و باعث آسیب دائمی شوند. به همین دلیل ، انجام معاینات منظم چشم پزشکی و تشخیص بیماری های احتمالی در چشم ها قبل از پیشرفت بسیار مهم است. افراد سالم باید سالی یکبار تحت غربالگری چشم قرار گیرند و افرادی که از سلامت چشم شکایت دارند باید توسط چشم پزشک متخصص معاینه شوند.

در کلینیک چشم پزشکی خدمات در شاخه هایی مانند بیماری های شبکیه ، جراحی لیزر آب مروارید ، جراحی چشم ، گلوکوم ، تشخیص و درمان انحراف ماکولا ، عیوب انکساری ، بیماری های شبکیه و قرنیه ، چشم پزشکی کودکان و رتینوپاتی نارس ارائه می شود. پزشکان متخصص از فناوری های پیشرفته در تشخیص و درمان بیماری های چشم استفاده می کنند.

 

روش های درمانی که در کلینیک چشم پزشکی ارائه می‌شود:

برنامه ضد حرکتی ضد حرکتی VEGF

فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (VEGF) یک عامل مهم رشد می باشد و ممکن است نقش کلیدی در ایجاد بیماری های چشمی ایفا کند. رتینوپاتی و برخی دیگر از بیماری های چشمی را می توان با استفاده از عوامل ضد VEGF درمان کرد. این برنامه با استفاده مستقیم از داروهای Anti-VEGF در زجاجیه (داخل بینی) انجام می شود.

 

برنامه های کاربردی عکاسی لیزری

کاربردهای فتوکواگولاسیون با لیزر آرگون ، می تواند برای بیماری های چشمی مانند رتینوپاتی دیابتی و خونریزی های داخل چشم به دلیل دیابت استفاده شود. این روش درمانی از حفظ کیفیت بینایی فعلی چشم و از بین بردن مشکل احتمالی اطمینان حاصل می کند. با استفاده از لیزر آرگون که یک پرتو پرانرژی است ، سوختگی های کوچکی در ناحیه شبکیه که رگ های خونی در آن قرار دارند ایجاد می شود.

 

برنامه های کاربردی توموگرافی انسجام نوری (OCT)

در موارد رتینوپاتی دیابتی ، دژنراسیون ماکولا و بیماری های مربوط به قسمت هایی از چشم مانند عصب ، گلوکوم ، کوروئید و شبکیه ، وضعیت ساختاری چشم باید با جزئیات مورد بررسی قرار گیرد. در تصاویر OCT (توموگرافی چشم) که برای این منظور تهیه شده است ، تصویربرداری حساس و اندازه گیری لایه شبکیه چشم با کمک پرتوهای لیزر کم انرژی انجام می شود.

 

برنامه های تحلیلی فیبر عصبی (NFA)

آزمایش آنالیز فیبر عصبی، به ویژه برای اندازه گیری های مورد نیاز برای روند درمان بیماری گلوکوم ترجیح داده می شود. این آزمایش ضخامت رشته های عصبی را اندازه گیری می کند. یافته های به دست آمده را می توان همراه با عکس های OCT ارزیابی کرد.

 

درمان لیزیک

درمان لیزیک به معنی تغییر شکل قرنیه با لیزر می باشد. این روش غالباً  در درمان نقص  در تمرکز قرنیه استفاده می کند. با این روش می توان نزدیک بینی را تا 12 درجه و دوربینی را تا 6 درجه و مشکلات آستیگماتیسم را درمان کرد. بیمارانی که درمان برای آنها انجام خواهد شد باید ساختار چشمی مناسب و بالای 18 سال باشند و شماره چشم آنها در 1 سال گذشته تغییری نکرده باشد.

 

جراحی ویتروترتینال

کاربردهایی که برای برداشتن زجاجیه ، ماده ژله ای و مایع در پشت چشم است و درمان نقایص در شبکیه با عمل جراحی انجام می شود ، کاربردهای جراحی شیشه ای نامیده می شود. رایج ترین آنها ویترکتومی است.

 

جراحی زیبایی چشم

برنامه های کاربردی برای تغییر ظاهر ناحیه چشم در جهت مورد نظر ، در زمینه جراحی چشمی ذکر شده است. با کمک این روش می توان مشکلاتی مانند اختلالات متقارن نبودن چشم ها ، کیسه های زیر چشم ، چین و چروک و افتادگی را درمان کرد و ظاهر جوانتر و صاف تری را در ناحیه چشم به دست آورد.

 

روش فاکو

روش فاکو تکنیکی است که در درمان آب مروارید استفاده می شود. در جراحی که با این تکنیک انجام می شود ، چشم با کمک مایع مخصوصی به نام ژل ویسکوالاستیک با وارد شدن به چشم از طریق یک برش تقریبا 2 میلی متری و بدون ایجاد آسیب به چشم ، از لایه های دیگر جدا می شود.

 

زیبایی پلک (بلفروپلاستی)

کاربرد زیبایی پلک در از بین بردن تفاوت اندازه مادرزادی پلک و افتادگی آنها به دلیل افزایش سن و جاذبه می باشد. این کاربرد که بلفاروپلاستی نیز نامیده می شود ، ظاهر زیبا و جوان تری را برای چشم ها فراهم می کند.

 

جراحی تومور

تشکیل تومور می تواند در بسیاری از قسمت های بدن و همچنین در چشم ها رخ دهد. اگرچه بیشتر تومورهای چشم خوش خیم هستند ، اما در برخی موارد ممکن است نیاز به برداشتن آنها با جراحی تومور باشد. تومورهایی که از این طریق گرفته می شوند باید برای بررسی پاتولوژیک ارسال شوند تا در مورد خوش خیم یا بدخیم بودن آنها نظر دهی شود.

 

جراحی اوربیتا

حفره ای که از استخوان های جمجمه تشکیل شده و شامل واحدهایی مانند کره چشم ، اعصاب و ماهیچه های بینایی و بافت همبند مربوط به چشم است ، اوربیتا نامیده می شود. بیماری هایی مانند تومور ، التهاب ، آسیب ، اوربیتوپاتی های مربوط به تیروئید در این قسمت جراحی در درمان استفاده می شود.

 

آزمایشهایی که در کلینیک شمس مشرق انجام می‌شود:

  1. تست خشکی چشم
  2. آزمایشات رنگ چشم
  3. تست میدان بینایی کامپیوتری
  4. اندازه گیری کشش چشم
  5. اندازه گیری ضخامت قرنیه
  6. اندازه گیری های زیست سنجی اپتیکی
  7. اندازه گیری های اولتراسونوگرافی چشم

 

فهرست